انواع تسمه

انواع تسمه

امروز میخواهیم درباره انواع تسمه و کاربرد های آن صحبت کنیم و تفاوت های آنها را برای شما بیان نمائیم.در گذشته به صورت تک تک این تسمه ها را مورد بررسی قرار دادیم.

انواع تسمه ها چیست؟

قبل از معرفی تسمه ها ابتدا یک تعریف از تسمه را ارائه می دهیم:

تسمه یک نوار بوده که برای انتقال حرکت و ایجاد پیوند بین دو یا چند شفت ومحوراستفاده می‌شود.تسمه ها در دو گروه انتقال قدرت(نیرو) و انتقال مواد تقسیم می شوند.جنس تسمه ها اغلب به طور پلاستیکی بوده است.

به طور کلی انواع تسمه ها از نظر شکل و ظاهری به 6 دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. تسمه تخت(Flat belts)
 2. گرد بلت(round belts)
 3. تسمه وی شکل(v-belts)
 4. شیاری یا تسمه های چند شیار(multi-groove belts)
 5. تسمه آجدار(ribbed belts)
 6. تایمینگ تسمه(timing belts)

تسمه تخت:

جهت انتقال نیرو در سیستم های به هم پیوسته استفاده از تسمه های تخت نیاز می باشد.این تسمه ها در فرایند مونتاژ، نیاز به اعمال کشش زیادی داشته که منجر به اعمال بارهای بسیار قوی می گردد. به دلیل صاف بودن سطوح، امکان سرخوردن آن روی پولی‌های ساده وجود دارد.

امروزه استفاده از تسمه های تخت به علت اینکه اغلب ماشین ها از تسمه های وی شکل استفاده می کنند، کاهش پیدا کرده است. از تسمه های تخت در حالتی که وظیفه حمل بار دارند استفاده می شود.

تولید تسمه های تخت با استفاده از رشته های پوشیده شده از لاستیک می باشد.جتس این تسمه ها از چرم می باشد.مورد استفاده برای فواصل طولانی مدت است.

تسمه گرد:

تسمه ای با سطح دایره ای است که بر روی پولی هایی که دارای شیارهای یوشکل هستند،سوار می شوند که به صورت جوش یا بسط های فلزی به هم متصل می شوند.

تسمه‌های گرد فقط در موقعیت‌هایی که گشتاور نسبتاً پایین است استفاده می گردد. این گروه از تسمه ها، در طول ‌ها و اندازه‌ های مختلف تولید می‌ شوند.کاربرد این مدل تسمه در مکان هایی است که اصطکاک از اهمیت چندانی برخوردار نیست و همچنین این تسمه ها نیز مانند تسمه های تخت،جزو گروه تسمه های انتقال قدرت می باشند.برای انتقال نیروی کم و کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

تسمه وی شکل:

نام دیگر این تسمه ها،تسمه های ذوزنقه ای می باشد که به طور کلی جزو تسمه های پروانه ای و دینام به شکل Vشکل می باشد.این گروه از تسمه ها، معایبی از جمله لغزش و هم ترازی در تسمه های تخت را حل می کنند.این تسمه‌ها به خاطر ضخامت بیشترشان نسبت به تسمه‌های تخت، نیاز به پولی‌های بزرگتری دارند و دارای طول‌های قابل تنظیم با قابلیت جداسازی قطعات و متعلقات در هنگام لزوم می باشد.

کاربرد این تسمه ها،خرابی و توقف خط تولید برای تعمیرات تجهیزات را به پایین ترین سطح ممکن می‌رساند و در صنایع مختلف ماشینی و… بکار برده می شود.

تسمه چند شیار:

تسمه‌هایی که نیرو را انتقال می‌دهند می‌توانند در دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند، از این جهت در ساخت آن‌ها تنوع زیادی وجود دارد. معمولاً انتخاب تسمه بر اساس فاصله دو محور موتور و قدرتی که انتقال می‌دهد، صورت می‌گیرد.تولید این نوع از 5 الی 6 تسمه وی شکل ساخته میشوند.به همین خاطر برای همان سطح دیسک، تسمه نازکتری نسبت به ذوزنقه‌ای به ما می دهد که باعث انعطاف پذیری بیشتر تسمه می‌شود. در اینجا کاهش اثرات حرارت بر روی تسمه باعث افزایش و بهبود عملکرد آن می گردد. این امر موجب کاهش دمای کارکرد و افزایش طول عمر تسمه در حین بهره برداری می گردد.تسمه شیاری برای انتقال قدرت بین یک الی دو شفت می باشد که بهترین مثال را در رابطه مینوانیم تسمه های دینام شیاری خودرو سانلی را نام ببریم. این تسمه ها برای انتقال قدرت های بسیار بالا می باشد.

تسمه آجدار:

جنس تسمه آجدار ازلاستیک همراه با الیاف ساخته شده که دارای خاصیت مقاومت در برابر سائیدگی و فشار بوده و جهت کارهای سنگین مناسب است. به دلیل ساختار تسمه در شرایطی که انعطاف پذیری و سایش زیاد باشد از این تسمه استفاده می کنند.

تسمۀ انتقال قدرتی است که شامل شیارهای طولانی می‌باشد. این تسمه، ترکیبی از تسمه مسطح و تسمه وی شکل است.کاربرد این تسمه در صنایعی همچون ماشین آلات کشاورزی،ماشین لباسشویی ،کمپرسور،میکسر غذا و… استفاده می شود.تسمه های آجدار نوعی تسمه نقاله نیز می باشد که قبلا درباره آن صحبت کردیم.

تسمه تایمینگ:

تایمینگ با نام های دیگر تسمه دندانه‌دار،همزمان و تایم نیز شناخته می‌شود.از جنس لاستیکی با فیبر قدرتمند با تنسایل بالا و معمولا از جنس پلی اورتان و نئوپرین تولید شده است تا مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر طول داشته باشد.از آنجا که لاستیک و متریال بکار رفته در ساختمان تسمه تایمینگ در اثر حرارت تولید شده به مرور زمان دچار استحلاک میشوند تسمه تایمینگ بصورت دوره ای نیاز به تعویض پیدا می کند.

این تسمه دارای دندانه هایی با پروفیل مشخص و دقیق بوده که آنرا با پولی دندانه‌دار مناسب تطبیق می‌دهند تا هنگامی که به درستی رگلاژ گردید، بعد از آن هیچ لغزشی نداشته باشد و در سرعت ثابت عمل کند. این تسمه اغلب برای انتقال حرکت مستقیم با رعایت زمان بندی دقیق استفاده می گردد.مورد استفاده برای مواردی که زمان چرخش و جا به جایی نیرو حائر اهمیت است.

خرید انواع تسمه ها:

برای خرید انواع تسمه های 6 گونه شکل باید به مرکز پخش عمده تسمه یعنی بازار تسمه تهران بروید و بهترین برند های موجود در بازار را به طور اصل خرید کنید.

انواع تسمه سانلی تسمه:

به اطلاع می رسانم “تسمه سانلی” نمایندگی فروش تسمه در بازار بزرگ تهران واردکننده انواع تسمه صنعتی،شیاری،خودرو،ماشینی سنگین و کولری می باشد.

پخش تسمه های کشتی،قایق،لنج دریایی،تسمه باشگاه بدنسازی و دستگاه آب معدنی و کمبرنج برنج (تسمه کشاورزی)

برای اطلاع از لیست قیمت انواع تسمه ها میتوانید با شماره گیری دفتر نمایندگی و یا شماره همراه مدیر سانلی تسمه از خدمات و تخفیفات ویژه بهره مند بشید.

تلفن دفتر فروش تسمه:

 • شماره تماس دفتر مرکزی:02136611780 – 02136616304
 • شماره موبایل مدیر تسمه سانلی : 09123237476

آدرس نمایندگی فروش تسمه:

تهران، خیابان امیرکبیر، سعدی جنوبی(جدید)، بلوک 7 غربی، پاساژ ایران، طبقه همکف، پلاک 206-تسمه سانلی

فروش ویژه انواع تسمه:

فروش انواع تسمه ویژه همکاران و لوازم  یدکی ها و مکانیک ها به صورت محدود تا آخر زمستان سال 1401

2 دیدگاه

 • انواع تسمه خودرو بگید

  • سلام در صفحه تسمه خودرو معرفی شده

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت استعلام قیمت تماس بگیرید